Selen vám pravděpodobně neznámou látkou nebude. Víte ale, kde se vzal selenit a proč se selenem paradoxně nemá nic společného?
Chyťte si do dlaní měsíční svit
Jedná se o vláknitou odrůdu sádrovce, z chemického hlediska jde tedy o hydratovaný síran vápenatý. Významné množství selenu bychom v něm tedy skutečně nenašli.
Název je odvozen od řecké bohyně úplňku Seléné. Tu podle legend čekal smutný osud, když se zamilovala do mladého pastýře. Mladíka však bůh Zeus odsoudil k věčnému spánku a bohyně se ho noc co noc pokoušela probudit. Nikdy se jí to však nepodařilo.
Důvodem, proč si lidstvo spojilo selenit právě s touto bájí, je skelný až perleťový lesk na štěpných plochách. Připomíná odlesky Měsíce a jistým melancholickým dojmem evokuje i smutný osud nešťastně zamilované bohyně. Ve starověku také řada kultur věřila, že intenzita lesku i barva tohoto kamene souvisí s měsíčními fázemi a mění se podle nich. Soudilo se, že nejintenzivnější je lesk při úplňku.
Pod ochrannými křídly andělů
Nejčastěji má kámen bezbarvý odstín a je průhledný. Působí proto velmi čistě a tento něžný dojem se přenáší i do šperků. Selenit jako minerál je spojen s ženskou energií a využívá se tak hlavně pro kolekce dámských ozdob.
Kámen je měkký, šperky proto musejí být důsledně chráněny před mechanickým poškozením. Je však také pružný, což zručným šperkařům umožňuje jej umně tvarovat.
Šperky osazené tímto krystalem proto nabízejí značnou variabilitu. Ideálně ladí zejména s bílým kovem. Stříbrné šperky se selenitem vám dovolí den co den rozevřít křídla a vznést se nad oblaka všednosti vstříc tajuplným dálkám, kde se třpytí miliony hvězd.
Zejména přívěsky se selenitem se stanou tichými anděly, kteří vás budou oddaně střežit a předávat vám svou energii, kdykoli ji budete potřebovat.
Více informací se dozvíte v článku Šperky se selenitem na našem blogu.