DomůZajímavostiJak správně napsat průvodní dopis?

Jak správně napsat průvodní dopis?

-

Stručně vysvětlete váš zájem, proč vás pracovní nabídka oslovila.
Víte o tom, že dobře napsaný průvodní respektive motivační dopis vás může velmi rychle posunout do dalšího kola výběrového procesu? Naopak žádný nebo velmi špatně napsaný průvodní dopis, vás může vyřadit „z kola“ mnohem dříve. Proč je tak důležitý? V dobře napsaném průvodním dopise dokazujete, jaký je váš písemný projev, jak víte vyjádřit své myšlenky, zda si věříte nebo ne, ale i to, jak víte prodat své dosavadní pracovní zkušenosti. Průvodní dopis o vás prozradí víc, než byste si mysleli.

Jak na to? Nabízíme vám pár tipů na jeho správné napsání:

  1. Průvodní dopis by měl mít rozsah A4.
  2. V záhlaví uveďte kontaktní informace o vás. (Jméno, příjmení, bydliště a telefonický případně e-mailový kontakt). Na pravé straně by měla být uvedena společnost, jejíž průvodní dopis adresujete.
  3. Základem je slušné oslovení, ideálně pokud máte jméno kontaktního pracovníka.
  4. Uveďte, o jakou pozici se ucházíte (společnost může inzerovat více pracovních pozic) a kde jste se o ní dozvěděli.
  5. Stručně vysvětlete váš zájem, proč vás daná pracovní nabídka oslovila, případně proč jste se rozhodli reagovat na nabídku právě této společnosti. Můžete doplnit i to, čím byste mohli být přínosem pro danou společnost.
  6. Napište něco o vašich předchozích pracovních zkušenostech (kde jste pracovali, na jaké pozici, co bylo vaší náplní práce a čím vás obohatila a podobně). Nezapomínejte, právě toto je místo kde se můžete prodat! Tak neváhejte a prezentuje své úspěchy, zkušenosti, ale i cíle, které byste na dané pozici chtěli dosáhnout.
  7. Pozor! Při prezentování své osoby nelžete, nevymýšlejte si pracovní zkušenosti, nezavádějte. Pokud například nejste počítačově velmi zdatný, neříkejte, že jste expert a podobně. Raději napište, že se momentálně v dané oblasti vzděláváte.
  8. V závěru dopisu uveďte, že byste své pracovní zkušenosti a schopnosti rádi prezentovali budoucímu zaměstnavateli i na osobním setkání.
  9. Zapomeňte na to, že budete používat univerzální průvodní dopis pro více společností.
  10. V průvodním dopise se vyhněte negativismu, aroganci, ale i příliš vtíravě obsahu. Kreativitu a volný styl v psaní zapojte pouze pokud posíláte dopis do mediálních, uměleckých či jiných společností vyžadujících vaši tvořivost.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek