Dá se říct, že v Česku jdou půjčky na „dračku“. Téměř každý druhý Čech má sjednaný již nějaký úvěr. A každý osmý si pak obstaral nálepku neplatiče. Kdy hrozí trestní stíhání? Jak funguje vymáhání pohledávek?
Kdy hrozí trestní stíhání?
Pokud si vezmete například půjčku na občanku a dopředu víte, že nebudete mít na splátky, dopouštíte se trestného činu. Dokonce se uvádí, že až jedna čtvrtina Čechů si sjednává půjčky, aniž by je zvládali splácet.
Věřitelům se tak minimálně vyplatí důkladné kontroly v registrech dlužníků, zdarma se tam zveřejňují pohledávky a závazky, jež věřitelé veřejně přiznali.
Abyste se vyhnuli trestnímu stíhání, nesmíte vytvářet dluhy, pokud víte, že vaše ekonomická situace vám neumožňuje splácení úvěru. Protože v tomto případě je takové jednání naplněno skutkovou podstatou trestného činu podvodu.
A jsou i další případy, jak lze podat trestní oznámení na dlužníka. Nejčastěji se jedná o podvodné sjednání úvěru, a to na padělané potvrzení výši příjmu či falešné doklady. V těchto případech hrozí trestní stíhání a odnětí svobody se odvíjí od dlužné částky.
Za trestný čin úvěrového podvodu můžete být souzeni, pokud úmyslně uvedete nepravdivé nebo zkreslené údaje, popřípadě o klíčových údajích záměrně pomlčíte. V takovém případě vám hrozí až dvouleté vězení a případný zákaz činnosti.
Potíže vám i způsobí, použijete-li prostředky účelového úvěru na jiný účel, jenž není stanoven ve smlouvě.
Jak funguje vymáhání pohledávek?
Obecně postup vymáhání pohledávek nezahrnuje podání trestního oznámení. V praxi se ale často věřitelé obrací na policii s tím, že se jedná o podvod. Často však policie tyto případy uzavře, jelikož se jedná o neopodstatněné trestní oznámení.
Nesplácení dluhů a faktur spadá do občanskoprávního sporu. Nebudete-li splácet, věřitel navrhne mimosoudní vymáhání, nebo žalobu a soudní řízení. Věřitel buď vymáhání dluhu řeší mimosoudně (vymáhací agentura), nebo soudně.
A z praxe se ví, že vymáhací agentury se nezaleknou jen tak ničeho a dlužníkům umí pořádně „zatopit“, aby peníze získaly.
V druhém případě obdržíte předžalobní výzvu k zaplacení dluhu. Neuhradíte-li, podá na vás věřitel žalobu k obvodnímu soudu. Existují dvě formy žaloby, a to klasická a elektronická (návrh na vydání elektronického platebního rozkazu). Online žaloba má rychlejší vyřízení, nižší poplatky za soudní výlohy a je omezena částkou dluhu do 1 000 000 Kč.
Následuje rozhodnutí soudu, abyste uhradili dluh. Soudní procesy však trvají a vyřízení může trvat i několik let. A co se stane, když ani po rozhodnutí soudu neuhradíte? Přichází na řadu buď vymáhání soudem, nebo exekuční vymáhání.
Když svůj dluh uhradíte, vyhnete se nákladům soudního řízení a exekuce
Nenechávejte to náhodě
Vy do 15 dnů můžete podat odůvodněný odpor, aby soud zrušil platební rozkaz. A máte 30 dnů na vyjádření k žalobě. Nepodáte-li během stanovené lhůty odpor, platební rozkaz nabývá právní moci a vy musíte dluh uhradit. Nestane-li se tak, věřitel vás může předat na exekutorské vymáhání.
To, že nesplácíte dluhy automaticky neznamená, že se dopouštíte trestné činnosti. Zejména pokud se jedná o běžné občanskoprávní spory, nehrozí vám vězení.
Nicméně je třeba, abyste se k tomu postavili čelem. Komunikujte s věřitelem, reagujte na upomínky a snažte se domluvit na splátkovém kalendáři. Když se budete snažit to vyřešit, je šance, že se vyhnete exekuci.