DomůRady a NávodyMrazit či chránit před mrazem?

Mrazit či chránit před mrazem?

-

Zelenina s nižším obsahem vody je vhodná na mražení.
Některé potraviny nám, zcela přirozeně, ani nepadala mrazit. Například meloun. Tím, že je z více než devadesáti procent tvořen vodou, by přišel o svou typickou konzistenci, o chuti ani nemluvě. Podobně jsou na tom i další kousky bohaté na vodu. Ze zeleniny okurky, rajčata, listové saláty, syrové brambory či cibule. S mínusovými teplotami se nekamarádí ani některé ovoce. Zejména hrozny, jablka či hrušky. Z mléčných výrobků do mrazničky nepatří jogurty, smetany a měkké sýry.

Jde se mrazit!
Potraviny, které jdeme zmrazit, musí být čerstvé. Čím déle je totiž cosi pod bodem mrazu, tím více utrpí kvalita – míra se však liší od potraviny k potravině. Obecně však platí zásada: čím čerstvější, tím lépe. Suroviny, které jdeme mrazit, bychom měli připravit. Zeleninu či ovoce se doporučuje blanšírovat, aby zamezila činnost enzymů, čímž by ztratily po rozmrazení chuť i barvu. Maso je vhodné „přebalit“ do speciálních kapes, z nichž musí být odsátý vzduch. Ten totiž způsobuje vysušování a vznik nepěkných skvrn. Myslete také na to, že potraviny mrazením zvětšují svůj objem. Než kapsa či nádobu uzavřete, ověřte si, že nejsou naplněny na maximum. Kusy v mrazničce označte – datum zmrazení a také obsah nádoby či kapsy jsou dobrými pomocníky, abychom neztratili přehled o tom, co vlastně máme v zásobě.

Zeleninu je vhodné před zmrazením blanšírovať.Foto: Shutterstock
Zeleninu je vhodné před zmrazením blanšírovat.
Co je blanšírování?
Jde o speciální tepelnou úpravu zeleniny a ovoce, která je vhodná i před jejím zmrazováním. Jde v podstatě o predváranie, díky čemuž se zabrání změně zbarvení a také chuti. Zeleninu či ovoce v cedníku ponoříme na pár minut do vařící vody (čas závisí na druhu, který blanšírujeme) a následně zchladíme ve studené až ledové vodě, pak necháme odstát.

Tip: Zůstalo vám nedopité červené víno? Zmrazte ho v nádobkách na led. Množství receptů si ptá právě trochu vína. Při přípravě omáček vhoďte do hrnce pár kostek rovnou z mrazáku a o lahodnou chuť máte postaráno.

S rozmrazováním nespěchejte
Pokud chcete ze zmrazené potraviny cosi připravit, třeba na to myslet v předstihu. Maso rozmrazujte pozvolna v ledničce, dopřejte mu i 12 hodin. Pokud se nerozmrazí postupně, střed masa zůstane po tepelné úpravě tvrdý a okraje budou zase příliš propečené. Šťávu, která se při rozmrazování v chladničce z masa uvolní, maso ve značné míře opět nasaje. Zbylou vylijte.

Při rozmrazování potravin se vyplatí být … Foto: Shutterstock
Při rozmrazování potravin se vyplatí být trpělivým.
Maso nerozmrazujte při pokojové teplotě (například na kuchyňské lince), protože hrozí množení nebezpečných bakterií způsobujících infekční onemocnění.

Tlačí vás čas? Pak máte možnost rozmrazování urychlit tak, že potravinu vložíte pod tekoucí vlažnou (spíše studenější) vodu. Tento způsob je vhodný pro menší kousky masa. Rozmrazování v mikrovlnné troubě je nejméně žádoucím krokem. Hrozí totiž, že okraje masa se uvaří, zatímco střed zůstane zmrazen.

Vypadl proud! Jak dopadnou potraviny?
Mnohé mrazničky mají v sobě zabudovaný systém, který potraviny chrání před znehodnocením i během výpadku proudu. Je jen otázkou na jak dlouho. Obecně platí, že mrazničky mohou zůstat bez proudu 5 hodin, aby potraviny neutrpěli újmu.

Některé potraviny se rozmrazují rychleji než jiné, v případě pochybností je proto zkontrolujte, jde zejména o ryby či drůbež. Pokud má povrch masa tvrdé a jasné kontury, není důvod k obavám.

Když se už potravina rozmrazí a znovu zmrazí, může se to podepsat pod její konzistenci. Tento jev však není nebezpečný pro všechny druhy, ohrožuje zejména rychle se kazící kousky jako syrové maso – drůbež, ryby, sekanou, pak zmrzlinu či jídla s obsahem syrových vajec. Pokud je to možné, tyto potraviny už znovu nezmrazujte. Nechte je v chladničce kompletně rozmrazit a připravte z nich do 24 hodin vhodný pokrm.

Netušíte, jak dlouho výpadek proudu trval? Pokud již najdete vše rozmražené a navíc při pokojové teplotě, v takovém případě musí být zmíněné potraviny rychle podléhající zkáze zlikvidovány. Toto pravidlo platí pro suroviny v syrovém stavu. Vařená jídla vydrží maximálně 12hodinový výpadek proudu, po kterém je ještě můžete zkonzumovat. Dejte si však pozor na jejich dostatečný ohřev.

Chléb vydrží v mrazničce i tři mesiace.Foto: Shutterstock
Chléb vydrží v mrazničce i tři měsíce.
Zeleninu či pečivo můžete bez obav znovu zmrazit. Nejsou totiž náchylné k množení nebezpečných bakterií. Není však vyloučeno, že některé druhy utrpí na chuti či konzistenci, protože jejich stěny jsou již poškozené ledovými krystalky, a tak dochází ke ztrátě vody. Ze zdravotního hlediska se však obávat jejich konzumace netřeba.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek