DomůBydleníZajímavý dům otevírá oči do přírody. Jeho externí stínění funguje jako oční...

Zajímavý dům otevírá oči do přírody. Jeho externí stínění funguje jako oční víčka!

-

I v tomto uspěchaném světě stále existují místa, která nabízejí krásné přírodní zákoutí bez negativního dotyku lidstva a techniky. Na jednom z nich stojí rodinné útočiště, kde si můžete užívat přírodu a jednoduché věci plnými hrstmi.

Je to jako byste nasedli do stroje času a vrátili se do starodávných zemí bez negativního zásahu lidské ruky. Dům, který vyšel z dílny Arnau Estudi d’arquitectura otevírá oči do okolní přírody a nabízí dokonalý reset. Návrh rodinného útočiště ve španělském Santa Pau se plně přizpůsobuje terénu pozemku. Je umístěno na vrchu svahu, přičemž celý pozemek je řešen jako stupňovitá louka v přirozené kráse.

Přečtěte si také
Máte rádi přírodní materiály, ekologii i tradiční venkovské prvky? Farmářský styl vám bude sedět
V základně stavby se nachází nenápadná garáž vsazena do terénu, do obytné části se dostanete po dřevěném venkovním schodišti, které vede vedle zatravněném svahu. Nejvyšší část pozemku tvoří rovinku, na které je kromě obytného podlaží stavby umístěn i trávník s bazénem a odrostlými stromy. Nejnižší část pozemku funguje jako zahrada určená na aktivní relax a pěstování plodin.

Obĺžnikový dům s otevřenou fasádou v lese
Rodinné útočiště je umístěno na vrchu svahu, přičemž celý pozemek je řešen jako stupňovitá louka. Zdroj: Marc Torre

Jednoduchá dispozice nechává promluvit přírodu
Obytná část je řešena jako jednoduchá obdélníková hmota. Doslova otevírá oči směrem k bazénu, k trávníku a neuvěřitelnému výhledu na daleké kopce a blízkou zříceninu. Na opačné straně domu orientované ke svahu jsou umístěny technické a hygienické místnosti.

Přečtěte si také
Starou verandu u domu proměnili na miniaturní a flexibilní bydlení
Architekt Arnau Verges Tejera uložil na kraje obdélníku ložnice (dětský pokoj a rodičovská ložnice) a mezi ně velkou denní zónu s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Nechybí ani krb. Velké prosklení spojují všechny místnosti s uklidňujícím okolím. Do garáže z obytného prostoru se dá vejít i užším zadním schodištěm.

Obĺžnikový dům s otevřenou fasádou a bazénem
Nejvyšší část pozemku tvoří rovinku, na které je kromě obytného podlaží stavby umístěn i trávník s bazénem a odrostlými stromy. Zdroj: Marc Torre

Neobvyklá ochrana před sluncem – jako oční víčka
To, co nás však nejvíce oslovilo při tomto bezpochyby zajímavém projektu, je řešení stínění prosklení, které nejen vypadá, ale také funguje jako oční víčka.

Obĺžnikový dům s otevřenou fasádou a bazénem
Velké prosklení spojují všechny místnosti s uklidňujícím okolím. Zdroj: Marc Torre

Pokud je třeba, dům je dokáže zcela zavřít, když je třeba otevře jejich dokořán a z víček se vytvoří stříška chránící interiér před přímým sluncem. Viz fascinující video. Tyto „oči“ se dají podle potřeby a podle ročních období ve všech pokojích samostatně otevírat nebo zavírat.

Velké prosklené okno do bazénu
Interiér je propojen s přírodou a bazénem. Zdroj: Pep Sau

Interiér plný dřeva a betonu
Stejně jako venku, iv interiéru dominují dva materiály. Světlé dřevo a beton ponechán v jeho přirozené podobě. Tato moderní kombinace je dotvořena kovovými prvky a sklem. Díky použití dřeva i na stěnách nepůsobí chladně, ale spíše naopak. Vytváří zajímavý kontrast a nechává vyniknout to podstatné – krásu vnějšího světa. Dřevěné jsou i bloky vestavěného nábytku, včetně kuchyňské linky.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek